Nõustamisteenus
vanematele
Lapsed on meie väikesed päikesekiired ja saada teada enda lapse diagnoosi, on raputav ka vanema jaoks. Kogu maailm variseb korraks kokku kuid samas on see vabastav tunne kuna lapsevanem saab kinnitust oma kahtlustele ning saab hakata tegutsema eesmärgistatult oma lapse parema tuleviku nimel, luues parimad tingimused ja lapsest lähtuva arengu keskkonna. Samad ootused on ka lasteasutusele.
Iga vanem soovib oma lapsele parimat. Erilised lapsed vajavad väga palju ekstra tähelepanu ja hoolt, seega me teame kui keeruliseks võib see igapäevaelu toiminguid muuta. Kuna lapsed on vanema emotsioonidest ja tunnetest väga mõjutatavad, siis on oluline pöörata tähelepanu ka enda heaolule. Sa ei pea olema oma murega üksinda. Pakume sulle emotsionaalset tuge ja aitame ka sinul selle olukorra ja elukorraldusega hakkama saada. Kui oled emotsionaalset tugev, siis tunduvad ka kõige keerulisemad olukorrad palju lihtsamini lahendatavad. Vaatame koos hirmudele ja muredele otsa. Keegi ei oota, et vanemad oleksid justkui kivist ja abi vajab ainult laps. Ka vanemad vajavad. Võta kindlasti ühendust, kui soovid oma tundeid ja emotsioone lahti mõtestada või kasvõi ennast tühjaks rääkida.
Protsess
Enamasti hakkab lapse eripära eakaaslaste seas välja paistma pigem lasteaias peale harjumisperioodi. Peamiselt vaadeldakse nelja aspekti – magamine, söömine ja wc-s käimine ja kõne. Õpetajad hakkavad märkama ja vanemat informeerima lapse käitumisest ja kohanemisest lasteaia keskkonnas.
On olemas kergemaid ja raskemaid juhtumeid. Väga tihti isegi ei teata kas on tegemist erilisema lapsega või ei. Tugiisikut keegi kandikul ei paku ja selle saamiseks on vaja läbida erinevad protsessid- külastada erinevaid spetsialiste, vajadusel läbida uuringud, pöörduda Rajaleidjasse või vaimse tervise õe poole. Tõsi mõned lasteasutused on läinud juba seda teed, et tugiisikut pakutakse lasteasutuse poolt.
Esimeste kahtluste puhul oma lapse eakohases arengus tuleks pöörduda perearsti poole. Sealt algab kogu protsess lähtuvalt lapse eripärast. Perearst otsustab, millise spetsialisti juurde tuleks suunduda, enamasti võetakse arvesse lapse vanust ja eripära, aga olulisteks faktoriks on last ümbritsev keskkond. Tegemist on küll ajamahuka protsessiga, kuid üldiselt saab selle tulemusena diagnoosi, mis annab võimaluse edasi tegutseda. Last toetavad spetsialistid ühendavad jõud ning koostavad lapsele rehabilitatsiooniplaani, mille alusel määratakse lapsele tugiteenused ning vajadusel otsitakse tugiisik lasteasutusse (samuti ka väljaspoole lasteasutust, saatmaks last tugiteenustele ja koju.) Lasteaias õpetajad on ülekoormatud ja ei pruugi suuta täita eriliste laste vajadusi ja sellepärast tuleb appi tugiisik. Erivajadustega lapsed vajavad teistsugust lähenemist.