5 praktilist sammu, kuidas toime tulla lapse raskete tunnetega.
november 21, 2023Laps ja emotsioonid. Miks peaks laps kogema pettumust?
juuli 9, 2024Antud blogipostitus on kirjutatud lähtudes sellest, kuidas peatada ebasobivat käitumist, näiteks väiksema õe või venna löömist või käitumist, mida vanem ei soovi enam näha. Samasid nippe saab kasutada ka lapsevanema löömise peatamiseks (kuigi sellisel juhul on tegemist lapse negatiivsete tunnete väljaelamisel lapsevanema peal).
Pole kahtlustki, oma väikelast löömas näha on lapsevanemana hirmutav ja murettekitav. On loomulik paanikasse sattuda, karjuda “EI, lõpeta! EI!“ + soov karistada last ebasobiliku käitumise eest. Enne tegutsemist palun kuula mind ära.
Sinu väikelaps igatseb pidevalt sinu tähelepanu. Nii siis, kui reageerid löömisele suurelt, ei mäleta laps karistust ega viha. Ta mäletab, “Oh, löömine pani emme mind tähele panema! Teen seda uuesti!”
Mida rohkem tähelepanu Sa käitumisele pöörad, seda rohkem sa seda käitumist ka näed. Nii et, kui löömisele järgneb sinu suur reaktsioon. Arva ära, mida sa kõige rohkem näed? Paraku ikka seda sama: löömist.
Väikelaste aju pole veel täielikult arenenud, nii et neil pole vaimset võimet mõelda: “Ma tunnen end pahasti. Ma hingan sügavalt sisse ja siis ütlen, mida ma tahan/vajan.” Puudub seoste tekkimise ja analüüsivõime.
Hea uudis on see! Saad õpetada impulsside kontrollimist ja paremat käitumist. Saad õpetada oma lapsele, et tema TUNNE (viha) on lubatud. Aga tema KÄITUMINE (löömine) mitte.
Siin on Sinu tegevuskava:
1️⃣ Proovi püsida rahulik.
Lase oma rahulikul olekul nakatada (oma last), kui Sinu laps on hetkel endast väljas.
2️⃣ Märka ja peegelda tunnet mitte käitumist.
“Praegu tunned end vihasena/kurvana/ülemeelikuna. On lubatud tunda end vihasena/kurvana/ülemeelikuna.
3️⃣Hoia selgeid piire.
“Löömine pole lubatud. Liigutan sinu õe/venna siia, et kõigil oleks ohutu.”
4️⃣ Õpeta toimetulekuoskusi kui keerulised hetked mööduvad. Kulmatsiinihetkest rahunemiseni võib kuluda kuni 90 minutut.
Õpeta toimetulekuoskusi rahulikult, mitte siis kui tunded on haripunktis- vaid siis väikelapse aju suudab omandada uut infot.
Viimaseks, meenuta, kuidas väikelapsed igatsevad meie tähelepanu rohkem kui MIDAGI muud. Saame sellest kasu, tehes seda, mida me nimetame “Õige käitumise esiletõstmine”. Nii et kui teie väikelaps mängib õrnalt või kasutab löömise asemel toimetulekuoskusi, märka ja kiida teda selle eest, et näha rohkem soovitud käitumist.
Näiteks:
“Oii! Sa mängid oma õega nii õrnalt!”
“Tubli! Kasutasid löömise asemel sügavaid “hingetõmbeid!”.
Soovid paremini mõista lapse käitumist ja põhjuseid, miks laps lööb, tutvu lapse erinevate arenguetappidega lehel “Tark lapsevanem.
Link: https://tarkvanem.ee/suhe-lapsega/lapse-arenguetapid/
✨ Kokkuvõtteks: kiida alati positiivset käitumist ning pööra vähem tähelepanu negatiivsele , suuna oma last õigesti käituma ja õpeta talle toimetulekuoskusi. Oluline, et piirid oleks paigas ja iga kord samad. Kui tunned, et vajad tuge ja abi kirjuta julgelt. Sinu Tugispets Alisa.